مداخله بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد/ شبکه‌های اجتماعی، ابزار التهاب آفرینی دلالان شده اند

مداخله بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد/ شبکه‌های اجتماعی، ابزار التهاب آفرینی دلالان شده اند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مداخله موثر بانک مرکزی و مدیریت هیجانات بازارالتهابات ارزی در چند روز گذشته که بیشتر ناشی از هیجانات معامله‌گران و سفته‌بازان بود، فروکش کرده و دیگر خبری از صف‌های طویل مقابل صرافی ها نیست.

شنبه 28 آبان 1401 ساعت 20:5

به گزارش بینا به نقل از تسنیم : بانک مرکزی پس از معرفی اوراق گواهی سکه در هفته گذشته، دیروز نیز از ابزار جدید خود با عنوان اوراق گواهی ارزی رونمایی کرد. در واقع بانک مرکزی با مداخله حساب شده توانست بخش گسترده‌ای از هیجان موجود در بازار را از طرق مختلف مثل «راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز»، «عرضه ارز در شبکه بانکی»، «عرضه اوراق سکه» و «رصد مالیاتی و یارانه‌ای خریداران ارز» کاهش داده و سبب برچیده شدن صف خریداران دلار شود.

در این خصوص، بهزاد لامعی، معاون اداره صادرات بانک مرکزی، در ‌‌یک گفت‌وگوی تلویزیونی به تشریح وضعیت بازار ارز کشور پرداخت و گفت: در کشور دو بازار رسمی و غیررسمی داریم که سهم بازار غیررسمی نامشخص و درعین‌حال غیرشفاف است، از سوی دیگر بازار رسمی شفاف، بزرگ و محلی برای تامین نیازهای کشور است که متأسفانه توجه بیشتر رسانه‌ها به بازار غیررسمی بوده که عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان متفاوتی دارد و در آن خرید و فروش ارز تابع ریسک است.

وی افزود: در روزهای اخیر شاهد بودیم که هیجانات جامعه، جابه‌جایی منابع بین بازارهای موازی، عوامل روانی و افزایش قابل‌توجه خبرهای منفی باعث افزایش تقاضا و شکل‌گیری روند صعودی در بازار غیررسمی ارز شد.

کاهش صف‌ خرید دلار با اقدامات بانک مرکزی

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز پرداخت و گفت: بانک مرکزی با آگاهی نسبت به تقاضای ایجاد شده، میزان عرضه ارز در سامانه نیما را افزایش داد، به‌گونه‌ای که در حدود بیست روز اخیر، به طور متوسط روزانه دوبرابر میزان تقاضا، در سامانه نیما ارز عرضه شده است که میانگین متوسط وزنی حواله‌های سامانه‌های نیما بین 27 هزار و 500 تا 27 هزار و 600 تومان بوده است.

وی کنترل صفوف مقابل صرافی‌ها را دیگر اقدام اثربخش بانک مرکزی برای مدیریت بازار دانست و گفت: ابتدا به دلیل سهولت، سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز شکل گرفت تا مردم به‌راحتی نوبت خود را دریافت کرده و در زمان مشخص به صرافی‌ها مراجعه کنند.

معاون اداره صادرات بانک مرکزی افزود: عرضه ارز در 40 شعبه شبکه بانکی، از دیگر اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز است و مقرر است درآینده نزدیک، سپرده‌گذاری ارزی نزد بانک‌ها نیز نهایی شود.

تلاش رسانه‌ای مستمر دلالان ارز برای ایجاد التهاب در بازاریکی از روش‌‌های که دلالان ارز برای دامن زدن به التهابات بازار انجام می‌دهند، تولید و انتشار روزانه هزاران مطلب در خصوص موضوع ارز در شبکه‌های اجتماعی است.

اخیراً نیز موضوعی جالب توجه در برخی از این شبکه‌ها رواج یافته است که بیان می‌کند قیمت دلار متناسب با رقم اختلاف نرخ تورم میان تورم حاکم بر اقتصاد امریکا و ایران (درآمد ریالی هزینه دلاری) رشد خواهد کرد که مورد تایید کارشناسان نیست.

تعدیل نرخ ارز با تورم، مبنای علمی ندارد

در این زمینه،‌ حسین محمودی کارشناس اقتصادی، با بیان اینکه نظریه‌های تعیین نرخ ارز با نظریه تبیین رفتار نرخ ارز متفاوت هستند، تصریح کرد: اصولاً این نظریه که اگر دو کشور فاصله نرخ تورم معنادار داشتند، باید نرخ ارز متناسب با اختلاف تورم بین آنها جهش کند، به هیچ وجه علمی نیست و نتیجه‌گیری غلط برخی رسانه‌ها برای دامن زدن به انتظارات جهت افزایش قیمت دلار به شمار می‌آید.

این موضوع به این معناست که ما ادعا کنیم چون نرخ تورم در امریکا 8 درصد و در ایران 40 درصد است، پس نرخ ارز در ایران متناسب با این اختلاف نرخ تورم تعدیل خواهد شد! که قطعا اعتبار علمی ندارد. وی در تشریح این موضوع استدلال کرد: نکته اول اینکه از مجموع 9 نظریه علمی درج شده در کتب مرجع، فقط یک نظریه بیان می‌کند که چنانچه نرخ ارزی افزایش پیدا کرد، «ممکن» است افزایش نرخ ارز متاثر از تفاوت نرخ تورم دو کشور باشد، اما در همین نظریه هم تاکید شده «ممکن است» نه اینکه قطعا این اتفاق می‌افتد.

محمودی افزود: نکته دوم هم این است که برای این نظریه هم دست کم 6 پیش‌شرط تعیین شده است که «لزوم وجود جریان ازاد سرمایه»، «نداشتن کالای تجارت ناپذیر» و یا «وجود اشتغال کامل» از جمله این پیش‌شرط‌‌هاست. از آنجا که هیچ یک از این پیش‌شرط‌ها در مورد روابط اقتصادی میان ایران و امریکا برای تبیین رفتار ارز وجود ندارد، پس این مدعا نیز نمی‌تواند اعتبار علمی داشته باشد، ضمن اینکه عنصر تحریم در این تحلیل نایده گرفته شده است.

عرضه اوراق ارزی، ابزار جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز

 کاهش محسوس و قابل‌توجه صف‌های خریدبررسی‌های میدانی از صرافی‌‌ها نشان می‌دهد که اقدامات بانک مرکزی و هشدارهای مالیاتی و یارانه‌ای به عموم مردم برای کاهش فعالیت دلالان ارزی، صف‌های خرید در مقابل صرافی‌ها را که از اوایل هفته شکل گرفته بود، بسیار کاهش داده است.جالب‌تراینکه حتی معامله‌گران پشت‌صحنه نیز ریسک خرید دلار سهمیه‌ای را به جان نمی‌خرند و همین امر سبب شده است شاهد کاهش ارزش دلار در بازار باشیم.

طبق اعلام بانک مرکزی، اشخاص حقیقی بالای 18 سال از روز شنبه مورخ 28 آبان‌ماه، می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی نسبت به خرید اوراق ارزی اقدام کنند. عده‌ای از معامله‌گران مدعی بودند عقبگرد نرخ دلار در بازار شبانه ممکن است ناشی از هراس بازیگران ارزی از تصمیمات جدید نهاد سیاستگذار باشد. بر اساس اعلام رئیس‌کل بانک مرکزی، این ابزار برای افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند، طراحی شده و به نوعی می‌تواند نگرانی کسانی که به دلیل حفظ ارزش ریال خود به بازار ارز مراجعه می کنند را مرتفع سازد.

طبق نظر کارشناسان اقتصادی نیز در شرایطی که بخشی از تقاضاهای موجود در بازار ارز از نوع تقاضای احتیاطی است و نیاز واقعی برای واردات محسوب نمی‌شود، استفاده از این ابزار جدید می‌تواند جایگزینی برای رجوع به بازار ارز باشد و از انجا که دردسرهای تامین ارز از صرافی‌ها و دلالان اعم از حضور در صف‌ها، نگرانی بابت تقلبی بودن ارز دریافتی، کسر مالیات، حذف یارانه و سایر موارد ندارد، می‌تواند برای بخش زیادی از متقاضیان جذاب باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بیشترین رشد قیمت سهام بانکی به سامان رسید

در اولین روز هفته معاملات بورس و فرابورس تهران، شاهد تغییرات اندک شاخص سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه بودیم.

 • 2

بیشترین رشد قیمت سهام انبوه سازی، املاک و مستغلات به وتوس رسید

در اولین روز کاری هفته معاملات بورس وفرابورس تهران شاهد افت شاخص سهام شرکت های انبوه سازی،املاک و مستغلات دربازار سرمایه بودیم.

 • 2

وصول ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات در ۷ ماه/ درآمد مالیاتی مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان شد

با توجه به آمارهای سازمان امور مالیاتی طی ۷ ماهه سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و درآمد مالیاتی مهر ماه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

 • 18

امضای طلایی علی سعیدی پای اسناد تعهد آور 9 شرکت بورسی

"علی سعیدی" عضو موظف بانک آینده، در زمینه فعالیت در شرکت‌های بازار سرمایه رکورد شکنی کرد.

 • 98

آمار و حقایق تاثیر کرونا بر اقتصاد توریست جهانی

همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) در سال 2019 به شدت به صنعت گردشگری ضربه زد و اقدامات اضطراری اتخاذ شده توسط بسیاری از دولت‌ها به طور گسترده سفرهای بین‌المللی را مختل کرد

آیین‌نامه تازه برای فعالیت استارتاپ‌های بیمه

هیات وزیران آیین نامه‌ای را برای حمایت از کسب وکارهای بر خط حوزه بیمه تصویب کرده که بر اساس آن فعالیت یک نهاد واسط برای فعالیت پلتفرمهای این عرصه ممنوع می‌شود.

 • 5

نرخ تورم سالانه آبان‌ماه اعلام شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٤٠١ ، برای خانوارهای کشور به ٤٤,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • 128

تغییر روند بورس با گمانه‌زنی درباره بودجه 1402/ کدام متغیرهای بودجه‌ای بر بازار سهام اثرگذار است

انتشار جزئیات لایحه بودجه می‌تواند موجب پیش‌بینی بهتر متغیرهای اقتصاد کلان مثل تورم و یا رشد اقتصادی شود که خود بر تصمیمات فعالان بازار در خصوص محل سرمایه‌گذاری اثرگذار است.

 • 11

مداخله بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد/ شبکه‌های اجتماعی، ابزار التهاب آفرینی دلالان شده اند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مداخله موثر بانک مرکزی و مدیریت هیجانات بازارالتهابات ارزی در چند روز گذشته که بیشتر ناشی از هیجانات معامله‌گران و سفته‌بازان بود، فروکش کرده و دیگر خبری از صف‌های طویل مقابل صرافی ها نیست.

 • 109

شرایط دریافت حقوق بیمه بیکاری

در شرایطی که کارگر مطالباتی از کارفرما داشته باشد، میتواند مبنی بر اینکه "بدون میل و اراده، شغل خود را از دست داده است" به اداره کار شکایت کند تا طی فرآیند قانونی، علاوه بر دریافت مطالبات خود، به‌طور خودکار مشمول بیمه بیکاری شود.

 • 16

شکست قیمت ارز غیررسمی و افول تقاضای دلار‌/ صف‌های خرید ارز چگونه‌ جمع شد

روزهای اخیر شاهد تولید اخبار منفی در فضای مجازی به جهت ضربه به بازار ارز کشور بودیم، با این ‌وجود «راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز»، «عرضه ارز در شبکه بانکی»، «عرضه اوراق سکه» و «رصد مالیاتی و یارانه‌ای خریداران ارز» سبب برچیده شدن صف خریداران دلار شد.

 • 17

آیا دلار به ۴۵ هزار تومان خواهد رسید؟

در یک صعود تاریخی قیمت دلار در بازار آزاد به سمت کانال ۳۵ هزار تومان صعود کرد و نرخ سکه نیز در کانال ۱۶ میلیون تومان قرار گرفت. هرچند بانک مرکزی سعی کرد با رپرتاژ آگهی‌های در مورد سفر رئیس بانک مرکزی به عمان و خبر آزادی چند باره ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده در کره جنوبی این روند را تحت تاثیر قرار د ...

 • 54

برنامه بانک مرکزی برای بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی دنبال ایجاد آرامش در بازار ارز است، گفت: بانک مرکزی به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز حضور و مداخله دارد تا بازار به سمت تعادل پیش برود.

 • 156

پیش بینی بورس امروز 21 آبان 1401 / مسئله ثبات یا بی‌ثباتی

بورس برای حفظ سطوح فعلی به چه چیزی نیازمند است تا معامله‌گران نسبت به روند بازار مطمئن شوند و بازار در وضعیت باثباتی قرار بگیرد؟

 • 13

ماجرای تغییر قیافه یک مدیر بانکی

طی روزهای گذشته تعدادی از کاربران دو تصویر از یک مدیرعامل بانک را منتشر کردند و مدعی شدند که وی با توجه به این که در کدام دولت پست گرفته است، چهره ظاهری اش هم تغییر می‌کند.

 • 61

سود سهام عدالت ۲ برابر می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امسال سود مردم از محل مالکیت سهام عدالت در حوزه شرکت‌های بورسی و غیر بورسی ۲ و نیم برابر افزایش می‌یابد.

 • 18

وثیقه‌گذاری سهام عدالت برای دریافت وام

گرچه ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد سال ۹۹ با افت ۵۷ درصدی مواجه شده، اما سهام عدالت می‌تواند به عنوان وثیقه دریافت وام از شبکه بانکی استفاده شود.

 • 15

وصول ۲۷ میلیون تومانی مالیات از خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد!

در حالیکه انتقاداتی بر روند اخذ مالیات از خانه‌های لوکس مطرح می‌شود و وزیر اقتصاد نبود ضمانت اجرایی در این زمینه را مانع وصول مالیات از این واحدهای مسکونی می‌داند، عملکرد دو ماهه سازمان مالیاتی نشان می‌دهد که در این مدت فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از خانه‌های گران قیمت وصول مالیات داشته است.

 • 98

جمع آوری ۴۴ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز/ توقف فعالیت مراکز مجاز

سخنگوی صنعت برق گفت: طبق تبصره ۲ ماده ۴ مصوبه سال ١٣٩٨ هیات وزیران در اوقات پیک، خرید برق از شبکه سراسری توسط ماینرها ممنوع بوده و در مصوبه سال ۱۴۰۰ نیز وزیر نیرو این مساله را به صراحت اعلام کرده است.

 • 106

پایان منفی بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۶۲۲۳ واحدی معادل ۰.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۳۹۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۶۲  واحدی به ۲۰ هزار و ۶۷۱ واحد رسید.

 • 181