دوئل دولت سیزدهم با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق / طرح حذف کالای قاچاق از سطح فروشگاه‌ها آغاز شد

دوئل دولت سیزدهم با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق / طرح حذف کالای قاچاق از سطح فروشگاه‌ها آغاز شد

دولت سیزدهم پس از آزادسازی سواحل، اکنون در یک اقدام ضربتی به دنبال برخورد جدی با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق بوده تا اولین گام عملیاتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را آغاز کند.

چهارشنبه 1 تیر 1401 ساعت 8:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به گزارش خبرنگار ایبِنا، تجربه آزادسازی سواحل شمال کشور نشان می‌دهد در صورتی که دولت با عزم جدی به دنبال تحقق وعده‌های خود باشد، امکان انجام امور در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم خواهد شد. این در حالی است که در موضوع آزادسازی سواحل، رئیس‌جمهور و سایر اعضای دولت به شکل جدی در رأس امور قرار داشتند و در مدت زمان اندک شاهد آزادسازی بخش عظیمی از سواحل کشور بودیم.

در حوزه قاچاق نیز با وجود اینکه تفاوت‌های بسیاری با بحث آزادسازی سواحل دارد؛ اما به دلیل قوانین و وجود زیرساخت لازم دولت قادر است با یک حرکت جهادی و انقلابی، عرضه کالای قاچاق در کشور را مهار سازد. 
 

شاه‌کلید مبارزه با عرضه کالای قاچاق

براساس ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال ۱۳۹۲، شناسه کالا یک کد چند رقمی بوده که به طور مشخص هر قلم کالا در یک سامانه ثبت و بارکد آن بر روی کالا نصب می‌شود.

همچنین شناسه رهگیری، یک کد چند رقمی مبتنی بر شناسه کالا بوده که به دلیل منحصر به فرد بودن، امکان استعلام و رهگیری در هر نقطه از زنجیره تامین را فراهم می‌سازد و براساس ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عرضه کالای فاقد شناسه کالا و شناسه رهگیری جرم بوده و چنین کالایی قاچاق شناخته می‌شود.

به عبارت ساده‌تر، همه محصولات تولیدی کشور یا کالای وارداتی باید دارای کد شناسه کالا و کد رهگیری منحصر به فردی باشند. در واقع براساس ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک جمهوری اسلامی موظف بوده به منظور تشخیص کالایی که با تشریفات قانونی وارد کشور می‌شود از کالای قاچاق، تقلبی، جعلی، غیر استاندارد و غیر بهداشتی گواهی شناسه کالا و شناسه رهگیری را بر روی اجناس ثبت کند.

هرچند این مصوبه قانونی مربوط به سال ۱۳۹۲ بوده، اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و برخی از خلأهای قانونی تا سال ۱۳۹۶ عملا حتی کوچکترین حرکتی از سوی دولت در این زمینه صورت نگرفت که سرانجام از سال ۱۳۹۶ ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولین گام در تحقق این مواد قانونی را برداشت.

البته تکمیل سامانه‌ها در این زمینه تا مرداد ۱۳۹۹ به طول انجامید، با این وجود باز هم دولت دوازدهم به موضوع بی توجه بود و گام عملی برای مقابله با عرضه کنندگان کالای قاچاق صورت نگرفت، البته این امر به دلیل بی توجهی رئیس‌جمهور وقت به مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است، در واقع رئیس دولت گذشته، با وجود مصوبه قانونی، حاضر به شرکت در جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نبوده و در سایه عدم نظارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خروجی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشاهده نمی‌شد.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم اما رویه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تغییر کرد و سید ابراهیم رئیسی از همان ابتدا بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید داشت.

بررسی تاریخی صحبت‌های رئیسی بیانگر آن است که یکی از اصلی‌ترین وعده‌های رئیس‌جمهور منتخب پیش از انتخابات، نظارت دقیق بر زنجیره تامین بوده است. رئیسی عامل اصلی کاهش قاچاق را نظارت دقیق بر زنجیره تأمین، تولید، توزیع و مصرف کالا دانست و از عزم جدی دولت خود بر مبارزه با قاچاق خبر داده بود.

با وجود اینکه رئیس دولت سیزدهم در صحبت‌های خود بر مبارزه با قاچاق تاکید داشت اما در عمل تا بهمن ماه ۱۴۰۰ اقدام قابل ذکری از سوی دولت صورت نگرفت، در نهایت رئیسی در بهمن ماه ۱۴۰۰، دستورالعمل ۹ بندی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز را ابلاغ کرد که براساس این دستورالعمل،  به‌منظور پیشگیری و مقابله سامانه‌محور در مبارزه با قاچاق کالا و رسیدگی دقیق و فوری به جرائم و تخلفات این حوزه، دستگاه‌های مسئول با محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سامانه‌های جامع تجارت، گمرکات کشور و دیگر سامانه‌های موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را با فوریت تکمیل و عملیاتی کرده و ارتباط بین سامانه‌ها را برقرار کنند.

با وجود اینکه ابلاغ این دستورالعمل را می‌توان گام اول مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور دانست، اما تجربه سالیان اخیر بیانگر آن است که بسیاری از دستورالعمل‌ها و قوانین مشمول گذر زمان شده و اجرای آن به دلیل ضعف قانونی، به فراموشی سپرده می‌شود.

خوشبختانه در این مورد ویژه، دولت مانند بحث آزادسازی سواحل به صورت جهادی و انقلابی عمل کرد و خروجی این جلسات اجرای قانون شناسه کالا و شناسه رهگیری کالا بوده است.


کالاهای محبوب قاچاقچیان

اظهارات سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حکایت از ۱۷.۱ میلیارد دلار قاچاق در کشور دارد که ۱۲.۵ میلیارد دلار آن مربوط به ورود کالای قاچاق به کشور است. همچنین براساس اظهار نظر محمد مهدی برادران؛ معاون صنایع عمومی وزارت صمت، لوازم یدک خودرو، لوازم آرایشی، لوازم خانگی، پوشاک، اسباب‌بازی و سیگار به عنوان کالاهای محبوب قاچاقچیان شناخته می‌شوند که در این بین لوازم یدک خودرو با ۲.۵ میلیارد دلار، لوازم آرایشی با ۲ میلیارد دلار، لوازم خانگی با ۱.۶ میلیارد دلار و اسباب بازی با ۵۰۰ میلیون دلار سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به جلسات معاون اول رئیس‌جمهور با مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت، شناسه کالا و شناسه رهگیری بر روی کلیه اجناس لوازم یدک خودرو نصب خواهد شد و فروشگاه‌های لوازم یدک خودرو در صورت عرضه کالای فاقد شناسه کالا مجرم شناخته خواهند شد.

همچنین از آنجایی که ورود لوازم خانگی به کشور ممنوع بوده بنابراین کلیه محصولات تولیدی کشور از این پس با شناسه کالا و شناسه رهگیری توزیع خواهند شد و فروشندگان لوازم خانگی در صورت فروش کالای بدون شناسه، به عنوان فروشنده کالای قاچاق شناخته شده و براساس قانون با این افراد برخورد خواهد شد.

در حوزه اسباب بازی، لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک و سیگار نیز دولت باید به سرعت واحدهای تولیدی کشور را مجاب به نصب کد شناسه کالا و شناسه رهگیری کند، از سوی دیگر گمرک نیز با نصب شناسه کالا بر روی محصولات وارداتی دولت را قادر خواهد ساخت، کالای قاچاق را در سطح عرضه کنندگان شناسایی کند و با برخورد شدید با متخلفین، روند عرضه کالای قاچاق را به کمترین میزان خود برساند.

آنچه مشخص است، اگر دولت با همراهی مجلس، نهادهای نظارتی و قوه قضائیه با عزمی مانند آزادسازی سواحل در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز گام بردارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن، در فروشگاه‌های کشور شاهد عرضه کالای قاچاق نخواهیم بود و در عمل با کاهش ۷ میلیارد دلاری قاچاق کالا، شاهد اشتغال ۷۰۰ هزار نفر در کشور خواهیم بود. البته دولت باید درباره رویه کالای مسافری، کالای ته‌لنجی و کوله‌بری نیز قوانین خود را تغییر دهد، تا شرایط برای دور زدن قانون با این رویه‌ها فراهم نشود، البته شرایط کاری مرزنشینان نیز نکته مهمی بوده که هنوز به آن توجه کافی نشده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بیشترین رشد قیمت سهام بانکی به سامان رسید

در اولین روز هفته معاملات بورس و فرابورس تهران، شاهد تغییرات اندک شاخص سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه بودیم.

 • 3

بیشترین رشد قیمت سهام انبوه سازی، املاک و مستغلات به وتوس رسید

در اولین روز کاری هفته معاملات بورس وفرابورس تهران شاهد افت شاخص سهام شرکت های انبوه سازی،املاک و مستغلات دربازار سرمایه بودیم.

 • 2

وصول ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات در ۷ ماه/ درآمد مالیاتی مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان شد

با توجه به آمارهای سازمان امور مالیاتی طی ۷ ماهه سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و درآمد مالیاتی مهر ماه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

 • 18

امضای طلایی علی سعیدی پای اسناد تعهد آور 9 شرکت بورسی

"علی سعیدی" عضو موظف بانک آینده، در زمینه فعالیت در شرکت‌های بازار سرمایه رکورد شکنی کرد.

 • 98

آمار و حقایق تاثیر کرونا بر اقتصاد توریست جهانی

همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) در سال 2019 به شدت به صنعت گردشگری ضربه زد و اقدامات اضطراری اتخاذ شده توسط بسیاری از دولت‌ها به طور گسترده سفرهای بین‌المللی را مختل کرد

آیین‌نامه تازه برای فعالیت استارتاپ‌های بیمه

هیات وزیران آیین نامه‌ای را برای حمایت از کسب وکارهای بر خط حوزه بیمه تصویب کرده که بر اساس آن فعالیت یک نهاد واسط برای فعالیت پلتفرمهای این عرصه ممنوع می‌شود.

 • 5

نرخ تورم سالانه آبان‌ماه اعلام شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٤٠١ ، برای خانوارهای کشور به ٤٤,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • 128

تغییر روند بورس با گمانه‌زنی درباره بودجه 1402/ کدام متغیرهای بودجه‌ای بر بازار سهام اثرگذار است

انتشار جزئیات لایحه بودجه می‌تواند موجب پیش‌بینی بهتر متغیرهای اقتصاد کلان مثل تورم و یا رشد اقتصادی شود که خود بر تصمیمات فعالان بازار در خصوص محل سرمایه‌گذاری اثرگذار است.

 • 11

مداخله بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد/ شبکه‌های اجتماعی، ابزار التهاب آفرینی دلالان شده اند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مداخله موثر بانک مرکزی و مدیریت هیجانات بازارالتهابات ارزی در چند روز گذشته که بیشتر ناشی از هیجانات معامله‌گران و سفته‌بازان بود، فروکش کرده و دیگر خبری از صف‌های طویل مقابل صرافی ها نیست.

 • 109

شرایط دریافت حقوق بیمه بیکاری

در شرایطی که کارگر مطالباتی از کارفرما داشته باشد، میتواند مبنی بر اینکه "بدون میل و اراده، شغل خود را از دست داده است" به اداره کار شکایت کند تا طی فرآیند قانونی، علاوه بر دریافت مطالبات خود، به‌طور خودکار مشمول بیمه بیکاری شود.

 • 16

شکست قیمت ارز غیررسمی و افول تقاضای دلار‌/ صف‌های خرید ارز چگونه‌ جمع شد

روزهای اخیر شاهد تولید اخبار منفی در فضای مجازی به جهت ضربه به بازار ارز کشور بودیم، با این ‌وجود «راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز»، «عرضه ارز در شبکه بانکی»، «عرضه اوراق سکه» و «رصد مالیاتی و یارانه‌ای خریداران ارز» سبب برچیده شدن صف خریداران دلار شد.

 • 17

آیا دلار به ۴۵ هزار تومان خواهد رسید؟

در یک صعود تاریخی قیمت دلار در بازار آزاد به سمت کانال ۳۵ هزار تومان صعود کرد و نرخ سکه نیز در کانال ۱۶ میلیون تومان قرار گرفت. هرچند بانک مرکزی سعی کرد با رپرتاژ آگهی‌های در مورد سفر رئیس بانک مرکزی به عمان و خبر آزادی چند باره ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده در کره جنوبی این روند را تحت تاثیر قرار د ...

 • 54

برنامه بانک مرکزی برای بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی دنبال ایجاد آرامش در بازار ارز است، گفت: بانک مرکزی به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز حضور و مداخله دارد تا بازار به سمت تعادل پیش برود.

 • 158

پیش بینی بورس امروز 21 آبان 1401 / مسئله ثبات یا بی‌ثباتی

بورس برای حفظ سطوح فعلی به چه چیزی نیازمند است تا معامله‌گران نسبت به روند بازار مطمئن شوند و بازار در وضعیت باثباتی قرار بگیرد؟

 • 14

ماجرای تغییر قیافه یک مدیر بانکی

طی روزهای گذشته تعدادی از کاربران دو تصویر از یک مدیرعامل بانک را منتشر کردند و مدعی شدند که وی با توجه به این که در کدام دولت پست گرفته است، چهره ظاهری اش هم تغییر می‌کند.

 • 62

سود سهام عدالت ۲ برابر می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امسال سود مردم از محل مالکیت سهام عدالت در حوزه شرکت‌های بورسی و غیر بورسی ۲ و نیم برابر افزایش می‌یابد.

 • 19

وثیقه‌گذاری سهام عدالت برای دریافت وام

گرچه ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد سال ۹۹ با افت ۵۷ درصدی مواجه شده، اما سهام عدالت می‌تواند به عنوان وثیقه دریافت وام از شبکه بانکی استفاده شود.

 • 16

وصول ۲۷ میلیون تومانی مالیات از خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد!

در حالیکه انتقاداتی بر روند اخذ مالیات از خانه‌های لوکس مطرح می‌شود و وزیر اقتصاد نبود ضمانت اجرایی در این زمینه را مانع وصول مالیات از این واحدهای مسکونی می‌داند، عملکرد دو ماهه سازمان مالیاتی نشان می‌دهد که در این مدت فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از خانه‌های گران قیمت وصول مالیات داشته است.

 • 99

جمع آوری ۴۴ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز/ توقف فعالیت مراکز مجاز

سخنگوی صنعت برق گفت: طبق تبصره ۲ ماده ۴ مصوبه سال ١٣٩٨ هیات وزیران در اوقات پیک، خرید برق از شبکه سراسری توسط ماینرها ممنوع بوده و در مصوبه سال ۱۴۰۰ نیز وزیر نیرو این مساله را به صراحت اعلام کرده است.

 • 106

پایان منفی بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۶۲۲۳ واحدی معادل ۰.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۳۹۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۶۲  واحدی به ۲۰ هزار و ۶۷۱ واحد رسید.

 • 182