واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی دلیل منفی شدن رشد بخش کشاورزی بود

واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی دلیل منفی شدن رشد بخش کشاورزی بود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی دلیل منفی شدن رشد بخش کشاورزی است، گفت: انتقال یارانه کالاهای اساسی به انتهای زنجیره علاوه بر بهبود دسترسی مردم به این یارانه، موجب رشد و بهره‌وری تولید خواهد شد.

چهارشنبه 1 تیر 1401 ساعت 12:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، سالانه بالغ‌بر ۱۸ میلیارد دلار در بودجه ارز ترجیحی اختصاص داده می‌شود که اختلاف عددی آن با نرخ ارز نیمایی ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شد، اما سوال اینجاست که چند درصد آن به دست مردم رسیده است؟؛ پاسخ آن است که این میزان بودجه، نه‌تنها در سفره مردم نمایان نشد، بلکه جیب و سفره مردم هر روز خالی‌تر شد و با آشکار شدن چند پرونده بزرگ سوءاستفاده از ارز ترجیحی، ضرورت حذف آن بیش از پیش پررنگ شد.

براساس این گزارش، از سوی دیگر به دلیل به هم ریختن قیمت‌های نسبی، تولید کالای اساسی به شدت در کشور تضعیف شد و بهره‌وری و خودکفایی در زنجیره تولید کالاهای اساسی به محاق رفت، از همین رو نیز دولت به خصوص وزارت جهاد کشاورزی به دنبال اصلاح روند فعلی است که با توجه به رویکرد اتخاذشده، در آینده‌ای نزدیک، شاهد رشد چشم‌گیر بخش کشاورزی هم‌زمان با وقوع قحطی جهانی خواهیم بود.

نکته بسیار مهم در این زمینه، عدم توقف رشد بخش کشاورزی حتی باوجود تحریم‌ها و خشکسالی بود و از ابتدای دهه نود تا سال ۹۸ رشد بخشی، بخش کشاورزی مثبت و رو به رشد بود، اما ارز ۴۲۰۰ تومانی طی سه سال چنان ضربه‌ای به بخش کشاورزی و بهره‌وری اقتصاد کشاورزی زد که در سال ۱۴۰۰ رشد بخشی کشاورزی منفی شد و از همین رو با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، شاهد رشد چشم‌گیر این بخش از اقتصاد نیز خواهیم بود.

یارانه‌ای که به کشورهای همسایه یارانه می‌دهیم

«عبدالله ایزدپناه» عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به تأثیر اصلاح نظام یارانه در جلوگیری از ریخت‌وپاش‌ها، اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی کشور بخش مصرف نیست، بلکه عدم نظارت، ریخت‌وپاش و سوءاستفاده از رانت و فساد است.

وی افزود: طی چند سال اخیر هدفمندی یارانه و تخصیص ارز ترجیحی به واردات کالا، ازجمله دغدغه مسئولان کشور بوده است، چراکه وقتی ارز ۲ نرخی باشد و با توجه به اختلاف ۲۵ هزار تومانی ارز ترجیحی، افراد را وسوسه می‌کند که دنبال رانت و فساد بروند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی به‌تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند و باید ارز تک‌نرخی شود، گفت: انتقال یارانه کالاهای اساسی به انتهای زنجیره علاوه بر بهبود دسترسی مردم به این یارانه، موجب رشد و بهره‌وری تولید نیز شود.

ایزدپناه با اشاره به اینکه آسیب ارز ترجیحی طی سال‌های اخیر بسیار جدی است، بیان کرد: برخی افراد با رانت و لابی‌گری ارز ترجیحی را گرفتند و درنهایت به‌جای خرید مایحتاج مردم، اقلامی را وارد کردند که به‌هیچ‌عنوان موردنیاز کشور نبوده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سالانه بخش اعظم گندم تولیدی یا وارداتی هدر می‌رود، گفت: طبق بررسی‌ها سالانه ۴ تا ۵ میلیون تن گندم مازاد مصرف می‌شود، اما به سبب اختلاف چشمگیر آرد نانوایی با بازار سیاه بدیهی است که قاچاق صورت می‌گیرد که با احتساب قاچاق گندم و آرد به کشورهای همسایه یارانه می‌دهیم.

ارز ترجیحی رانت بزرگی بود

وی با تاکید بر اینکه با پافشاری مجلس، وزارت جهاد کشاورزی خود متولی تأمین ارز و نهاده‌های دامی و درنتیجه ساماندهی بازار کالاهای اساسی مردم خواهد بود، افزود: تلاش مجلس جلوگیری از موازی کاری‌های شکل‌گرفته در مسیر تأمین ارزاق مردم است.

ایزدپناه ادامه داد: ارز ترجیحی یا دولتی نیز موضوع دیگری است که رانت بسیاری را رقم زد، از این رو مجلس در تلاش برای این نوع ارز بوده و معتقد است سوبسید باید به دامدار پرداخت شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های ضعیف و کم‌درآمد اقدام کارشناسی است، بیان کرد: یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی پرداختی به مردم در زمان فعلی خوب است و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های ضعیف و کم‌درآمد اقدام کارشناسی است، اما بعید است که جوابگوی همه گرانی‌ها باشد و در صورت لزوم، باید میزان این یارانه نقدی نیز افزایش پیدا کند.

 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی برای ۴ قلم کالا پرداخت شده که در این صورت جوابگوست، اما گرانی بر سایر اقلام تاثیر گذاشته که این میزان یارانه جوابگو نیست و مسئولان با اعمال نظارت و کنترل بر سطح بازار باید کاری کنند تا فشار بر مردم وارد نشود.

منبع: ایرنا

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بیشترین رشد قیمت سهام بانکی به سامان رسید

در اولین روز هفته معاملات بورس و فرابورس تهران، شاهد تغییرات اندک شاخص سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه بودیم.

 • 3

بیشترین رشد قیمت سهام انبوه سازی، املاک و مستغلات به وتوس رسید

در اولین روز کاری هفته معاملات بورس وفرابورس تهران شاهد افت شاخص سهام شرکت های انبوه سازی،املاک و مستغلات دربازار سرمایه بودیم.

 • 2

وصول ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات در ۷ ماه/ درآمد مالیاتی مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان شد

با توجه به آمارهای سازمان امور مالیاتی طی ۷ ماهه سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و درآمد مالیاتی مهر ماه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

 • 18

امضای طلایی علی سعیدی پای اسناد تعهد آور 9 شرکت بورسی

"علی سعیدی" عضو موظف بانک آینده، در زمینه فعالیت در شرکت‌های بازار سرمایه رکورد شکنی کرد.

 • 98

آمار و حقایق تاثیر کرونا بر اقتصاد توریست جهانی

همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) در سال 2019 به شدت به صنعت گردشگری ضربه زد و اقدامات اضطراری اتخاذ شده توسط بسیاری از دولت‌ها به طور گسترده سفرهای بین‌المللی را مختل کرد

آیین‌نامه تازه برای فعالیت استارتاپ‌های بیمه

هیات وزیران آیین نامه‌ای را برای حمایت از کسب وکارهای بر خط حوزه بیمه تصویب کرده که بر اساس آن فعالیت یک نهاد واسط برای فعالیت پلتفرمهای این عرصه ممنوع می‌شود.

 • 5

نرخ تورم سالانه آبان‌ماه اعلام شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٤٠١ ، برای خانوارهای کشور به ٤٤,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • 128

تغییر روند بورس با گمانه‌زنی درباره بودجه 1402/ کدام متغیرهای بودجه‌ای بر بازار سهام اثرگذار است

انتشار جزئیات لایحه بودجه می‌تواند موجب پیش‌بینی بهتر متغیرهای اقتصاد کلان مثل تورم و یا رشد اقتصادی شود که خود بر تصمیمات فعالان بازار در خصوص محل سرمایه‌گذاری اثرگذار است.

 • 11

مداخله بانک مرکزی نرخ ارز را کاهش داد/ شبکه‌های اجتماعی، ابزار التهاب آفرینی دلالان شده اند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مداخله موثر بانک مرکزی و مدیریت هیجانات بازارالتهابات ارزی در چند روز گذشته که بیشتر ناشی از هیجانات معامله‌گران و سفته‌بازان بود، فروکش کرده و دیگر خبری از صف‌های طویل مقابل صرافی ها نیست.

 • 109

شرایط دریافت حقوق بیمه بیکاری

در شرایطی که کارگر مطالباتی از کارفرما داشته باشد، میتواند مبنی بر اینکه "بدون میل و اراده، شغل خود را از دست داده است" به اداره کار شکایت کند تا طی فرآیند قانونی، علاوه بر دریافت مطالبات خود، به‌طور خودکار مشمول بیمه بیکاری شود.

 • 16

شکست قیمت ارز غیررسمی و افول تقاضای دلار‌/ صف‌های خرید ارز چگونه‌ جمع شد

روزهای اخیر شاهد تولید اخبار منفی در فضای مجازی به جهت ضربه به بازار ارز کشور بودیم، با این ‌وجود «راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز»، «عرضه ارز در شبکه بانکی»، «عرضه اوراق سکه» و «رصد مالیاتی و یارانه‌ای خریداران ارز» سبب برچیده شدن صف خریداران دلار شد.

 • 17

آیا دلار به ۴۵ هزار تومان خواهد رسید؟

در یک صعود تاریخی قیمت دلار در بازار آزاد به سمت کانال ۳۵ هزار تومان صعود کرد و نرخ سکه نیز در کانال ۱۶ میلیون تومان قرار گرفت. هرچند بانک مرکزی سعی کرد با رپرتاژ آگهی‌های در مورد سفر رئیس بانک مرکزی به عمان و خبر آزادی چند باره ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده در کره جنوبی این روند را تحت تاثیر قرار د ...

 • 54

برنامه بانک مرکزی برای بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی دنبال ایجاد آرامش در بازار ارز است، گفت: بانک مرکزی به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز حضور و مداخله دارد تا بازار به سمت تعادل پیش برود.

 • 158

پیش بینی بورس امروز 21 آبان 1401 / مسئله ثبات یا بی‌ثباتی

بورس برای حفظ سطوح فعلی به چه چیزی نیازمند است تا معامله‌گران نسبت به روند بازار مطمئن شوند و بازار در وضعیت باثباتی قرار بگیرد؟

 • 14

ماجرای تغییر قیافه یک مدیر بانکی

طی روزهای گذشته تعدادی از کاربران دو تصویر از یک مدیرعامل بانک را منتشر کردند و مدعی شدند که وی با توجه به این که در کدام دولت پست گرفته است، چهره ظاهری اش هم تغییر می‌کند.

 • 62

سود سهام عدالت ۲ برابر می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امسال سود مردم از محل مالکیت سهام عدالت در حوزه شرکت‌های بورسی و غیر بورسی ۲ و نیم برابر افزایش می‌یابد.

 • 19

وثیقه‌گذاری سهام عدالت برای دریافت وام

گرچه ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد سال ۹۹ با افت ۵۷ درصدی مواجه شده، اما سهام عدالت می‌تواند به عنوان وثیقه دریافت وام از شبکه بانکی استفاده شود.

 • 16

وصول ۲۷ میلیون تومانی مالیات از خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد!

در حالیکه انتقاداتی بر روند اخذ مالیات از خانه‌های لوکس مطرح می‌شود و وزیر اقتصاد نبود ضمانت اجرایی در این زمینه را مانع وصول مالیات از این واحدهای مسکونی می‌داند، عملکرد دو ماهه سازمان مالیاتی نشان می‌دهد که در این مدت فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از خانه‌های گران قیمت وصول مالیات داشته است.

 • 99

جمع آوری ۴۴ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز/ توقف فعالیت مراکز مجاز

سخنگوی صنعت برق گفت: طبق تبصره ۲ ماده ۴ مصوبه سال ١٣٩٨ هیات وزیران در اوقات پیک، خرید برق از شبکه سراسری توسط ماینرها ممنوع بوده و در مصوبه سال ۱۴۰۰ نیز وزیر نیرو این مساله را به صراحت اعلام کرده است.

 • 106

پایان منفی بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۶۲۲۳ واحدی معادل ۰.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۳۹۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۶۲  واحدی به ۲۰ هزار و ۶۷۱ واحد رسید.

 • 182