آمار و حقایق تاثیر کرونا بر اقتصاد توریست جهانی

همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) در سال 2019 به شدت به صنعت گردشگری ضربه زد و اقدامات اضطراری اتخاذ شده توسط بسیاری از دولت‌ها به طور گسترده سفرهای بین‌المللی را مختل کرد

یکشنبه 6 آذر 1401 ساعت 8:49
فاطمه جوکار

همه‌گیری ویروس کرونا (COVID-19) در سال 2019 به شدت به صنعت گردشگری ضربه زد و اقدامات اضطراری اتخاذ شده توسط بسیاری از دولت‌ها به طور گسترده سفرهای بین‌المللی را مختل کرد و همچنین  باعث توقف ناگهانی سفرهای بین‌المللی شد برای بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، بخش گردشگری منبع اصلی اشتغال، درآمد دولت و درآمدهای ارزی است. بدون این راه حیاتی، بسیاری از کشورها انقباض چشمگیری در تولید ناخالص داخلی و افزایش بیکاری را تجربه  کرده اند

بحران کرونا منجر به سقوط سفرهای بین المللی شد بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ورود گردشگران بین‌المللی در سال 2020 با 1 میلیارد مسافر کمتر در مقایسه با سال  2019  به میزان  73 درصد کاهش یافت، ، که بین 100 تا 120 میلیون شغل مستقیم گردشگری را در معرض خطر قرار داد. این امر منجر به زیان های گسترده در درآمدهای بین المللی برای اقتصادهای وابسته به گردشگری شده است: به ویژه، سقوط در صادرات خدمات و کاهش صادرات خدمات حمل و نقل .

در میان 40 کشوری که بیشترین سهم گردشگری را در تولید ناخالص داخلی دارند، میانگین اندازه کمبود رشد در مقایسه با پیش‌بینی‌های پیش از کووید، حدود 11 درصد و در مقابل برای کشورهای کمتر وابسته به گردشگری 6  درصد بود. به عنوان مثال، در گروه وابسته به گردشگری، یونان که انتظار می رفت در سال 2020 2.3 درصد رشد کند، بیش از 8 درصد کاهش یافت، در حالی که در گروه دیگر، آلمان که انتظار می رفت حدود 1 درصد رشد کند، 4.8 کاهش یافت.

 

البته، بسیاری از عوامل دیگر ممکن است بر تفاوت‌های عملکرد در بین اقتصادها تأثیر بگذارند - به عنوان مثال، شدت همه‌گیری و همچنین سخت‌گیری قرنطینه‌های مرتبط، سطح توسعه، و ترکیب بخشی از تولید ناخالص داخلی   نیز مهم است، اما از نظر کمی کمتر از گردشگری است. و نتایج آماری توسط اقتصادهای بسیار کوچک ساخته نمیشود. حتی اگر نمونه خود را به اقتصادهای بزرگ محدود کنیم، گردشگری همچنان یک متغیر توضیحی کلیدی است. در میان اقتصادهای وابسته به گردشگری، ما همچنین شواهدی پیدا می‌کنیم که نشان می‌دهد آن‌هایی که بیشتر به گردشگری بین‌المللی متکی هستند، در مقایسه با کسانی که بیشتر به گردشگری داخلی متکی هستند، ضربه شدیدتری به فعالیت‌های اقتصادی وارد کرده‌اند.

 

با توجه به در دسترس بودن داده‌ها در زمان نگارش مقاله، شواهدی که ارائه کردیم محدود به سال 2021 است. چشم‌انداز گردشگری بین‌المللی در سال 2022، در هر صورت، بدتر است، اگرچه با افزایش پوشش واکسن، روند سال آینده ممکن است تغییر کند. این بحران با توجه به امکانات محدود برای تنوع، چالش‌های سختی را برای مقاصد گردشگری کوچکتر ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد، به‌ویژه در میان اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، این چالش‌ها با سطوح بالای بدهی‌های داخلی و خارجی آغاز می‌شود که می‌تواند فضا را برای پاسخ مالی تهاجمی محدود کند.

برای بسیاری از کشورها، مانند کشورهای جزیره ای کوچک در حال توسعه، فروپاشی گردشگری به معنای فروپاشی چشم انداز توسعه آنهاست.

 

کشورهای در حال توسعه ممکن است متحمل شدیدترین زیان تولید ناخالص داخلی شوند . تولید ناخالص داخلی جامائیکا و تایلند با از دست دادن 11 درصد و 9 درصد در خوشبینانه ترین سناریو تخمین زده میشوند. سایر نقاط گردشگری مانند کنیا، مصر و مالزی ممکن است بیش از 3 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست بدهند.

 

 

اما بخش گردشگری در بسیاری از کشورهای ثروتمند نیز این فشار را احساس خواهند کرد. ممکن است مقاصد محبوب اروپایی و آمریکای شمالی، از جمله فرانسه، یونان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و ایالات متحده  به دلیل کاهش چشمگیر گردشگری بین المللی، میلیاردها دلار از دست بدهند.زیرا تلفات ناشی از ویروس کرونا در گردشگری بر سایر بخش‌های اقتصادی که شامل کالاها و خدماتی را که مسافران در تعطیلات به دنبال آن هستند، مانند غذا، نوشیدنی و سرگرمی را تامین می‌کنند،  تاثیرمی‌گذارد

 

زنان بیشتر از مردان در زمینه گردشگری کارآفرین هستند و حدود 54 درصد از کارگران بخش های اقامت و خدمات غذایی را تشکیل می دهند.

و از آنجایی که بسیاری از زنان در این بخش به طور غیررسمی در مشاغل کم مهارت کار می کنند، احتمال کمتری دارد که از مزایای بیکاری یا سایر حمایتهای یارانه ای برخوردار شوند.

به همین دلیل است که زنان در این بحران به شدت آسیب دیده اند.

 

جامعه انسانی خواستار تقویت حمایت اجتماعی در کشورهای آسیب دیده برای جلوگیری از بدترین مشکلات اقتصادی برای مردم و جوامع وابسته به گردشگری است.

دولت باید از کارگران محافظت کنند. در مواردی که برخی از بنگاه ها بعید است بهبود یابند، یارانه های دستمزد باید برای کمک به کارگران برای حرکت به صنایع جدید طراحی شود.

دولت ها همچنین باید به شرکت های گردشگری که در معرض خطر ورشکستگی هستند، مانند هتل ها و خطوط هوایی، کمک کنند. علاوه بر این، جامعه بین‌المللی  باید از دسترسی به منابع مالی برای کشورهایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند حمایت کند.

 

از آنجا که صنعت گردشکری علاوه بر استفاده اقتصادی برای جامعه باعث شادابی جامعه و همچنین تبادل فرهنگی بین ملت ها و اقوام مختلف میشود مدیران تصمیم گیرنده باید با سرعت تمهیدات لازم جهت رونق این صنعت را بیاندیشند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بی توجهی به کارکنان نفت در تعیین پاداش پایان خدمت کارکنان دولت!

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ در سال آینده پاداش پایان خدمت کارکنان در ازای هر سال خدمت و به میزان حداکثر تا سی سال ۵۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده که نسبت به امسال ۷۵ میلیون تومان اضافه شده است.

 • 19

2877 میلیارد دلار ثروت نفتی برباد رفته در 12 سال تحریم

برای فهم بهتر مقدار هزینه 2877 میلیارد دلاری وارد شده از صادرات نفتی از دست رفته تا پایان سال میلادی گذشته، می‌توان به ارزش ریالی آن با توجه به قیمت دلار در بازارهای امروز اشاره کرد که بالغ بر 100.7 هزار هزار میلیارد تومان می‌شود.

 • 22

رحیمی: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هیچ افزایش قیمتی برای حامل‌های انرژی دیده نشده است/ معافیت برای خانوارهای کم‌درآمد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: سال آینده هیچ افزایش قیمتی برای حامل‌های انرژی از جمله بنزین، گازوئیل و گاز را نداریم و این موضوع اصلاً در بودجه سال ۱۴۰۲ نیامده است.

 • 30

اشتباه بانک مرکزی در آبان ماه

سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت : نرخ ارز در سامانه نیما متغیر خواهد بود. بخشی از مشکلی که در آبان و آذر ماه به وجود آمد بود. اشتباه در تخصیص ارز در یکی از زیرمجموعه های بانک مرکزی بود و موجب شد واردات برای کالاهایی که با درهم باید وارد می شد با محدودیت همراه شود .که باعث شد این موضوع القا ش ...

 • 30

قیمت قطعات یدکی در بازار سلیقه ای شد/ خبری از نظارت نیست

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با اعلام اینکه قیمت قطعات یدکی گران شده اما قیمت دستمزد تعمیرکاران خودرو تغییر نکرده است، گفت: در حال حاضر قیمت قطعات یدکی خودرو بسیار بالاست و هیچ نظارتی در این رابطه انجام نمی شود.

 • 29

کارنامه روحانی و رئیسی در کنترل تورم

«تورم را نصف و سپس تک‌رقمی خواهیم کرد»؛ این دقیقا وعده‌ای بود که سیدابراهیم رئیسی در انتخابات سال گذشته داد. اکنون 16 ماه از آغاز به کار دولت او می‌گذرد و بررسی‌ها نشان می‌دهد رئیسی و دولتش در کنترل تورم طی این مدت، نسبت به بازه زمانی مشابه در دولت روحانی، ناکام بوده‌اند.

 • 27

سابقه بیمه خریدنی نیست ولی یک استثنا دارد

سابقه بیمه خریدنی نیست مگر اینکه فرد به ۶۰ سال رسیده باشد و برای بازنشسته شدن نیاز به خرید سابقه بیمه داشته باشد.

 • 34

مردم بیشتر چه خانه‌هایی می‌خرند؟

فشار تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ و قدیمی نمایه غالب در این بازار است.

 • 32

اقتصاد کلان چیست؟

ه علت تاثیرگذاری وضعیت اقتصادی بر تمامی افراد، مسائل اقتصاد کلان، نقش مهمی را در مباحثات سیاسی ملی ایفا می‌کنند. شرکت‌کنندگان در انتخابات از وضعیت اقتصادی آگاه هستند و می‌دانند که سیاست‌های دولت می‌تواند از راه‌های قابل‌توجهی بر اقتصاد، تاثیرگذار باشد.

 • 27

چرا مردم تمایلی به بیمه‌های زندگی ندارند؟

یک مدیر بیمه‌ای ضمن تشریح برخی دلایل عدم توجه مردم به بیمه‌های زندگی، گفت: :‌ یکی از مهمترین دلایل تورم و کاهش ارزش پول است که مردم متناسب با شرایط تصمیم می‌گیرند.

 • 44

قطار سریع السیر در بازار سکه

برخی از سکه بازان با اشاره به اظهارات اخیر رئیسی درباره قطار پیشرفت به کنایه می گفتند نرخ دلار این روزها سوار قطار سریع السیر شده و ایستگاه ها را یکی پس از دیگری طی می کند. همین امر موجب شده سکه بازان تحت هیجان افزایش قیمت دلار در موقعیت خرید قرار بگیرند.

 • 135

نقش موثر اصناف در تنظیم بازار و توزیع کالاهای اساسی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین با تاکید بر نقش مهم اصناف در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور و توزیع کالا و خدمات بین جامعه گفت: بدون همراهی و حضور موثر اصناف هیچ برنامه‌ای در بازار قابلیت اجرا و عملیاتی شدن ندارد.

 • 36

احتمال تغییر سن و سابقه بازنشستگی در بودجه ۱۴۰۲/ کدام صندوقها با بودجه دولت سرپا هستند؟

دولت برای جلوگیری از تشدید چالش در صندوقهای بازنشستگی بایستی پیشنهادهای تحولی در حوزه صندوق‌های بازنشستگی و اصلاح سن و سابقه بازنشستگی در بودجه سال ۱۴۰۲ لحاظ کند.

 • 159

پول مازاد فروش خودرو در بورس کالا به جیب خودروساز می‌رود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر قیمت معامله شده خودرو در بورس بالاتر از بهای تمام شده پایه و سود معقول باشد، تفاوت مذکور باید برای مصارف عمومی به طور مثال برای توسعه صنعت حمل و نقل هزینه شود.

 • 36

«زمستان سخت» پتروشیمی ایران آغاز شد

بحران مدیریتی در حالی دومین دارنده منابع گازی جهان را دچار چالش جدی کرده است که رسانه‌های نزدیک به دولت مدت‌ها بود «زمستان سخت اروپا و التماس آن‌ها برای گاز ایران» را نوید می‌دادند.

 • 47

تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

تحلیل تکنیکال بورس در واقع علمی در بازارهای مالی است که در آن پیش‌بینی قیمت‌های آینده بر اساس بررسی قیمت‌های گذشته صورت می‌گیرد.

 • 34

وضعیت حاد در بانک های 4 استان کشور

نرخ تسهیلات به سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی در مهر ماه امسال، در 4 استان کشور بالاتر از 100 درصد بوده که اتفاقی خطرناک در اقتصاد قلمداد می شود. به باور برخی تحلیل گران این رویداد می تواند موجب رشد فزاینده نقدینگی شده و از این حیث این 4 منطقه را میدان انفجار نقدینگی می دانند.

 • 175

بیشترین رشد قیمت سهام بانکی به سامان رسید

در اولین روز هفته معاملات بورس و فرابورس تهران، شاهد تغییرات اندک شاخص سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه بودیم.

 • 176

بیشترین رشد قیمت سهام انبوه سازی، املاک و مستغلات به وتوس رسید

در اولین روز کاری هفته معاملات بورس وفرابورس تهران شاهد افت شاخص سهام شرکت های انبوه سازی،املاک و مستغلات دربازار سرمایه بودیم.

 • 66

وصول ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات در ۷ ماه/ درآمد مالیاتی مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان شد

با توجه به آمارهای سازمان امور مالیاتی طی ۷ ماهه سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و درآمد مالیاتی مهر ماه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

 • 63