پیش‌بینی واقع‌بینانه‌ی قیمت طلا

پیش‌بینی واقع‌بینانه‌ی قیمت طلا

از آنجا که سرمایه‌گذاران به طور پیوسته در حال بررسی و ارزیابی گزارش و رویدادهای هفتگی پیرامون طلا بودند، فلز زرد امن هفته‌ی پرنوسانی را پشت سر گذاشت.

یکشنبه 27 آذر 1401 ساعت 19:0

 

به گزارش بینا به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارزقیمت طلا: در طول هفته به شدت در نوسان بود، زیرا سرمایه‌گذاران همواره در حال ارزیابی گزارش تورم ایالات متحده، چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو و تأثیر بالقوه‌ی آن بر اقتصاد جهانی بودند. تقویم اقتصادی هفته‌ی آینده هیچ گونه انتشار داده با تاثیرگذاری بالا را ارائه نخواهد داد و شرایط ویژه‌ی معاملات در فصل تعطیلات نیز می‌تواند حرکت قاطع این فلز گرانبها را در هر دو جهت دچار چالش کند.

 

هفته‌ی گذشته چه اتفاقی افتاد؟


اگرچه چین در ابتدای هفته گام‌های بیشتری به سمت بازگشایی برداشت، اما قیمت طلا با تلاش سرمایه‌گذارانی که قبل از انتشار داده‌های کلیدی اقتصاد کلان و رویدادهای بانک مرکزی، از شرط‌بندی روی بهبود چشم‌انداز تقاضا خودداری می‌کردند، برای جلب توجه تلاش کرد. با افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری ایالات متحده بر اساس رشد روز جمعه گذشته و افزایش بیش از 3.6 درصد، طلا (XAU/USD) یک برد سریالی چهار روزه را پشت سر گذاشت و در روز دوشنبه نزدیک به 1 درصد کاهش یافت.


روز سه‌شنبه، اداره‌ی آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم در ایالات متحده که با شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) اندازه‌گیری می‌شود، بر اساس یک مقیاس سالانه، از 7.7 درصد در اکتبر به 7.1 درصد در نوامبر کاهش یافته است. مهم‌تر از همه، CPI اصلی، که قیمت‌های مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، به‌صورت ماهانه 0.2 درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده‌ی کوچک‌ترین افزایش یک ماهه در تورم اصلی از آگوست 2021 است.

 

در این بین، دلار آمریکا تحت فشار نزولی شدید بر ارقام ملایم CPI قرار گرفت. در عین حال، بازده 10 ساله ایالات متحده نزدیک به 4 درصد از دست داد و به زیر 3.5 درصد رسید. در ادامه، طلا (XAU/USD) به نوبه‌ی خود، افزایش چشمگیری را به ثبت رساند و به بالاترین سطح خود در بیش از پنج ماه گذشته و به 1824 دلار رسید و سپس در پایان معاملات آمریکا به سمت 1810 دلار عقب نشینی کرد.

 

همانطور که انتظار می‌رفت، فدرال رزرو ایالات متحده تصمیم گرفت تا نرخ بهره خود را 50 واحد پایه (bps) افزایش داده و پس از نشست سیاستی دسامبر به محدوده‌ی 4.25 الی 4.5٪ برساند. خلاصه‌ی پیش‌بینی‌ها (SEP) نشان داد که پیش‌بینی نرخ پایانی متوسط از 4.6 درصد به 5.1 درصد در سپتامبر افزایش یافته است.

علاوه بر این، پیش‌بینی تورم اصلی هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای پایان سال 2023 از 3.1 درصد به 3.5 درصد افزایش یافت، در حالی که پیش‌بینی رشد سال 2023 از 1.2 درصد به 0.5 درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری ایالات متحده به 3.6 درصد بهبود یافت و باعث شد طلا (XAU/USD) در جهت نزولی حرکت کند.


با این حال، در طول کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رئیس FOMC، دلار آمریکا برای حفظ قدرت خود تلاش کرد و به قیمت طلا اجازه داد تا بخش بزرگی از زیان روزانه‌ی خود را که بالای 1800 دلار بسته شده بود، پاک کند.

 

تغییرجهت منفی که در احساسات ریسک مشاهده شد، دلار آمریکا را در روز پنج‌شنبه تقویت کرد. به علاوه، داده‌های ناامیدکننده خرده‌فروشی و تولید صنعتی چین، همراه با چشم‌انداز جنگ‌طلبانه‌ی فدرال رزرو، نگرانی‌ها را نسبت به کندی اقتصاد جهانی زنده کرد. با افزایش شدید شاخص دلار آمریکا و پشت سر گذاشتن بیشتر افت هفتگی، طلا (XAU/USD) تحت فشار نزولی شدید قرار گرفت و نزدیک به 2 درصد در روز از دست داد.

 

اما این روند کاهشی خیلی طول نکشید؛ پس از اینکه نظرسنجی‌های S&P Global PMI نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی در اوایل دسامبر با سرعت فزاینده‌ای کاهش یافته است، قیمت طلا در روز جمعه افزایش یافت.

 

برای هفته‌ی بعد منتظر چه باشیم؟


در روز پنج‌شنبه، سند اقتصادی ایالات متحده اصلاح نهایی رشد سالانه تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه سوم را ارائه خواهد کرد که بعید است واکنشی ایجاد کند؛ زیرا انتظار می‌رود با برآورد قبلی 2.9% مطابقت داشته باشد.

 

پیش‌بینی می‌شود که تورم اصلی PCE ماهانه 0.4 درصد افزایش یابد. در صورتی که رقم ماهانه کمتر از اتفاق‌نظر بازار باشد، قیمت طلا با توجه به بازخورد بازار نسبت به ارقام ملایم CPI می‌تواند افزایش یابد. با این حال، پیش از تعطیلات کریسمس، شرایط معاملاتی ممکن است ضعیف شود و به نوبه‌ی خود عاملی باشد که تحت تأثیر آن، وضعیت فعلی در کوتاه‌مدت باقی بماند. از سوی دیگر، تورم ماهانه Core PCE قوی‌تر از مقدار پیش‌بینی‌شده باید اثر معکوس داشته باشد و بر طلا XAU/USD تأثیر بگذارد.

 

فعالان بازار همچنین به روحیه‌ی ریسک توجه زیادی دارند. به دنبال عملکرد ناامیدکننده‌ی شاخص‌های اصلی وال استریت در هفته‌ی گذشته، سرمایه‌گذاران می‌توانند از قیمت‌های پایین بهره ببرند. در صورتی که شاخص‌های اصلی سهام در ایالات متحده شروع به افزایش بیشتر کنند، طلا (XAU/USD) شتاب صعودی خود را گردآوری می‌کند.

 

 


نمودار روزانه حاکی از آن است که شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه بالای 50، و طلا (XAU/USD) نزدیک به اندیکاتور SMA-200 روزه باقی می‌ماند که نشان‌دهنده‌ی یک سوگیری صعودی است. علاوه بر این، پس از کاهش شدیدی که در روز پنج‌شنبه شاهد آن بودیم، SMA-20 دست‌نخورده خواهد ماند.

 

در صورتی که قیمت طلا بالاتر از 1790 دلار (SMA-200 روزه) تثبیت شود و آن سطح را به عنوان پشتیبانی تأیید کند، می‌تواند 1800 دلار را در کوتاه‌مدت قبل از هدف قرار دادن 1830 دلار (اصلاح فیبوناچی 50%، اصلاح روند نزولی بلندمدت) و 1860 دلار (سطح استاتیک) آزمایش کند.

 

در جهت نزولی، منطقه 1780 دلار / 1775 دلار (اصلاح فیبوناچی 38.2%، SMA-20 روزه) به عنوان پشتیبانی اولیه قبل از 1740 دلار (سطح استاتیک) و 1720 دلار (SMA-100، SMA-50) تراز می‌شود.


نظرسنجی پیش‌بینی اف‌ایکس استریت به یک سوگیری خنثی برای قیمت طلا در یک هفته و یک ماه اشاره می‌کند. چشم‌انداز فصلی، صعودی است و میانگین هدف روی 1840 دلار قرار دارد.

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بی توجهی به کارکنان نفت در تعیین پاداش پایان خدمت کارکنان دولت!

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ در سال آینده پاداش پایان خدمت کارکنان در ازای هر سال خدمت و به میزان حداکثر تا سی سال ۵۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده که نسبت به امسال ۷۵ میلیون تومان اضافه شده است.

 • 369

2877 میلیارد دلار ثروت نفتی برباد رفته در 12 سال تحریم

برای فهم بهتر مقدار هزینه 2877 میلیارد دلاری وارد شده از صادرات نفتی از دست رفته تا پایان سال میلادی گذشته، می‌توان به ارزش ریالی آن با توجه به قیمت دلار در بازارهای امروز اشاره کرد که بالغ بر 100.7 هزار هزار میلیارد تومان می‌شود.

 • 379

رحیمی: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هیچ افزایش قیمتی برای حامل‌های انرژی دیده نشده است/ معافیت برای خانوارهای کم‌درآمد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: سال آینده هیچ افزایش قیمتی برای حامل‌های انرژی از جمله بنزین، گازوئیل و گاز را نداریم و این موضوع اصلاً در بودجه سال ۱۴۰۲ نیامده است.

 • 442

اشتباه بانک مرکزی در آبان ماه

سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت : نرخ ارز در سامانه نیما متغیر خواهد بود. بخشی از مشکلی که در آبان و آذر ماه به وجود آمد بود. اشتباه در تخصیص ارز در یکی از زیرمجموعه های بانک مرکزی بود و موجب شد واردات برای کالاهایی که با درهم باید وارد می شد با محدودیت همراه شود .که باعث شد این موضوع القا ش ...

 • 447

قیمت قطعات یدکی در بازار سلیقه ای شد/ خبری از نظارت نیست

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با اعلام اینکه قیمت قطعات یدکی گران شده اما قیمت دستمزد تعمیرکاران خودرو تغییر نکرده است، گفت: در حال حاضر قیمت قطعات یدکی خودرو بسیار بالاست و هیچ نظارتی در این رابطه انجام نمی شود.

 • 445

کارنامه روحانی و رئیسی در کنترل تورم

«تورم را نصف و سپس تک‌رقمی خواهیم کرد»؛ این دقیقا وعده‌ای بود که سیدابراهیم رئیسی در انتخابات سال گذشته داد. اکنون 16 ماه از آغاز به کار دولت او می‌گذرد و بررسی‌ها نشان می‌دهد رئیسی و دولتش در کنترل تورم طی این مدت، نسبت به بازه زمانی مشابه در دولت روحانی، ناکام بوده‌اند.

 • 361

سابقه بیمه خریدنی نیست ولی یک استثنا دارد

سابقه بیمه خریدنی نیست مگر اینکه فرد به ۶۰ سال رسیده باشد و برای بازنشسته شدن نیاز به خرید سابقه بیمه داشته باشد.

 • 529

مردم بیشتر چه خانه‌هایی می‌خرند؟

فشار تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ و قدیمی نمایه غالب در این بازار است.

 • 316

اقتصاد کلان چیست؟

ه علت تاثیرگذاری وضعیت اقتصادی بر تمامی افراد، مسائل اقتصاد کلان، نقش مهمی را در مباحثات سیاسی ملی ایفا می‌کنند. شرکت‌کنندگان در انتخابات از وضعیت اقتصادی آگاه هستند و می‌دانند که سیاست‌های دولت می‌تواند از راه‌های قابل‌توجهی بر اقتصاد، تاثیرگذار باشد.

 • 355

چرا مردم تمایلی به بیمه‌های زندگی ندارند؟

یک مدیر بیمه‌ای ضمن تشریح برخی دلایل عدم توجه مردم به بیمه‌های زندگی، گفت: :‌ یکی از مهمترین دلایل تورم و کاهش ارزش پول است که مردم متناسب با شرایط تصمیم می‌گیرند.

 • 502

قطار سریع السیر در بازار سکه

برخی از سکه بازان با اشاره به اظهارات اخیر رئیسی درباره قطار پیشرفت به کنایه می گفتند نرخ دلار این روزها سوار قطار سریع السیر شده و ایستگاه ها را یکی پس از دیگری طی می کند. همین امر موجب شده سکه بازان تحت هیجان افزایش قیمت دلار در موقعیت خرید قرار بگیرند.

 • 467

نقش موثر اصناف در تنظیم بازار و توزیع کالاهای اساسی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین با تاکید بر نقش مهم اصناف در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور و توزیع کالا و خدمات بین جامعه گفت: بدون همراهی و حضور موثر اصناف هیچ برنامه‌ای در بازار قابلیت اجرا و عملیاتی شدن ندارد.

 • 364

احتمال تغییر سن و سابقه بازنشستگی در بودجه ۱۴۰۲/ کدام صندوقها با بودجه دولت سرپا هستند؟

دولت برای جلوگیری از تشدید چالش در صندوقهای بازنشستگی بایستی پیشنهادهای تحولی در حوزه صندوق‌های بازنشستگی و اصلاح سن و سابقه بازنشستگی در بودجه سال ۱۴۰۲ لحاظ کند.

 • 1531

پول مازاد فروش خودرو در بورس کالا به جیب خودروساز می‌رود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر قیمت معامله شده خودرو در بورس بالاتر از بهای تمام شده پایه و سود معقول باشد، تفاوت مذکور باید برای مصارف عمومی به طور مثال برای توسعه صنعت حمل و نقل هزینه شود.

 • 255

«زمستان سخت» پتروشیمی ایران آغاز شد

بحران مدیریتی در حالی دومین دارنده منابع گازی جهان را دچار چالش جدی کرده است که رسانه‌های نزدیک به دولت مدت‌ها بود «زمستان سخت اروپا و التماس آن‌ها برای گاز ایران» را نوید می‌دادند.

 • 460

تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

تحلیل تکنیکال بورس در واقع علمی در بازارهای مالی است که در آن پیش‌بینی قیمت‌های آینده بر اساس بررسی قیمت‌های گذشته صورت می‌گیرد.

 • 244

وضعیت حاد در بانک های 4 استان کشور

نرخ تسهیلات به سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی در مهر ماه امسال، در 4 استان کشور بالاتر از 100 درصد بوده که اتفاقی خطرناک در اقتصاد قلمداد می شود. به باور برخی تحلیل گران این رویداد می تواند موجب رشد فزاینده نقدینگی شده و از این حیث این 4 منطقه را میدان انفجار نقدینگی می دانند.

 • 1666

بیشترین رشد قیمت سهام بانکی به سامان رسید

در اولین روز هفته معاملات بورس و فرابورس تهران، شاهد تغییرات اندک شاخص سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه بودیم.

 • 1497

بیشترین رشد قیمت سهام انبوه سازی، املاک و مستغلات به وتوس رسید

در اولین روز کاری هفته معاملات بورس وفرابورس تهران شاهد افت شاخص سهام شرکت های انبوه سازی،املاک و مستغلات دربازار سرمایه بودیم.

 • 608

وصول ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات در ۷ ماه/ درآمد مالیاتی مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان شد

با توجه به آمارهای سازمان امور مالیاتی طی ۷ ماهه سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و درآمد مالیاتی مهر ماه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

 • 336